پرشين بلاگ و خانمها

پرشين‌بلاگ يكي از مهم‌ترين سرويس‌دهنده‌هاي وبلاگ‌هاي ايراني است. اين سايت را سه جوان تأسيس كرده‌اند و فارسي‌نويسان اينترنتي، كه هم‌اكنون در رده چهارم جهاني قرار دارند، خيلي زود، به دليل سهولت استفاده از اين سرويس‌دهنده در وبلاگ‌نويسي، وارد قالب‌هاي سايت آن شدند.
از 21 گروه موضوعي در پرشين‌بلاگ، 3936 وبلاگ در گروه عمومي، 644 وبلاگ در گروه زندگي و 881 وبلاگ در گروه شخصي ثبت شده‌اند. بقية وبلاگ‌ها در موضوعات ديگري مانند اينترنت، كامپيوتر، تكنولوژي، ادبيات و هنر جاي مي‌گيرند. نتيجة آماري ساده‌اي به دست مي‌آيد: تنها يك درصد وبلاگ‌ها شخصي است.
پس، از رويكرد جنجال‌برانگيز ايراني‌ها به مسائل جنسي هم خبري نيست. هرچند حسين درخشان، يكي از اولين وبلاگ‌نويسان ايراني، در گفت‌وگو با رويتر عمده‌ترين مشكل جوانان ايراني را مسائل جنسي مي‌داند، اما سياه‌نمايي در اين مورد نتيجه‌اي نداشته است. آنچه قابل توجه است رويكرد شديد كاربران به مسائل اجتماعي است. تا جايي كه محمدعلي ابطحي، معاون رئيس‌جمهور در امور مجلس، آينة تمام‌نماي مردم را وبلاگ‌ها مي‌داند و در سخنان خود به نهضت وبلاگ‌نويسي اشاره مي‌كند. در اين ميان، زنانِ بي‌شماري به وبلاگ‌نويسي روي آورده‌اند. با اين حال در فهرست كاربران پرشين‌بلاگ گروه «زنان» ديده نمي‌شود. حسين امامي، از مديران اسبق پرشين‌بلاگ، مي‌گويد: «ما تفاوتي بين زن و مرد قائل نيستم. زن هيچ‌وقت براي ما موضوع نبوده است.»
اما هجوم زنان براي نوشتن از خودشان را نمي‌شود ناديده گرفت. از دختران كم‌سن و سال تا زنانِ خانه‌دار آمده‌اند تا بگويند هستند و در اين فضا ديگر قرار نيست كم بياورند.

گردآوری: سارا رزاززاده

صوت دختران افکار پسران را به هم می زند

دكتر سيدمحمود انوشه در نشست آسيب‌شناسي روابط دختر و پسر گفت: «يك بررسي شش ساله نشان داده است دختران به‌شدت دوست دارند محل توجه باشند و اين مي‌تواند بستري براي تخريب باشد.»
به گزارش خبرنگار زنان، دكتر انوشه كه در جمع بيش از 1000 دانشجوي دختر و پسر سخن مي‌گفت خطاب به دختران اظهار داشت: «به نمايندگي از هم‌جنسان مذكر خودم مي‌گويم چيزي كه افكار پسرها را به هم مي‌زند و فايل آرشيو ذهني‌شان را خراب مي‌كند، صوت، صدا و مانوري است كه شما به‌طور ناخواسته داريد. اين موضوع اصلي‌ترين زمينه براي تشتت فكري پسران جوان است.»
وي در حالي‌كه دختران و پسران زيادي به صورت ايستاده به سخنانش گوش مي‌دادند، اضافه كرد: «فكر مي‌كنيد جامعه چگونه منحرف مي‌شود؟ تئوري مي‌خواهد؟ فلسفه دارد؟ خير. انحراف همين‌گونه صورت مي‌گيرد.»
اين استاد دانشگاه در ادامه مشكلات دختران جامعه را زياد دانست و گفت: «ضريب كنجكاوي دختر به پسر 3/1 برابر كنجكاوي پسر به دختر است و ضريب خيال‌پردازي دختران 7/1 برابر پسران است. دختران به دليل كنجكاوي، گرايشات ذهني بيشتر و خيال‌پردازي‌هاي قوي‌تر به بعضي از مشكلات مبتلا شده‌اند.»
دكتر انوشه افزود: «دختران از دوم راهنمايي به بعد دوست دارند بدانند چند مَرده حلاج‌اند. اصولاً در دورة راهنمايي نبايد نهي از منكر كرد چراكه نهي از منكر به امر به منكر تبديل مي‌شود.»
وي در سخناني به بررسي تفاوت‌هاي دو جنس پرداخت و گفت: «مردان سكوت را دوست دارند در حالي‌كه زنان به گفت‌وگو علاقه‌مندند. مردان اساساً دوست دارند در روز دو الي سه ساعت آرامش داشته باشند اما زنان بعد از اين‌كه همسرانشان به خانه مي‌آيند، دوست دارند از اتفاقات روز حرف بزنند و اين مسئله عامل 90 درصد از اختلافات زناشويي است.»
دكتر انوشه افزود: «مردان شنوندگان خوبي نيستند و كلي‌نگرند اما زنان شنوندگان بسيار خوبي هستند و جزئي‌نگرند. مردان از راه چشم عاشق مي‌شوند ولي زنان از راه گوش.»
نخستين نشست آسيب‌شناسي روابط دختر و پسر به همت بسيج دانشجويي دانشگاه پيام نور تهران، 21 ارديبهشت، در تالار فردوسي دانشكدة ادبيات دانشگاه تهران برگزار شد.
در اين نشست، پس از پخش فيلم من، ترانه 15 سال دارم، رسول صدرعاملي نيز دربارة روابط دختر و پسر سخن گفت.
قرار بود مهري سويزي، عضو شوراي فرهنگي ـ اجتماعي زنان، نيز در اين همايش سخنراني كند كه در جلسه حاضر نشد.

گردآوری: سارا رزاززاده

مسابقه تــلفنی

_ دوست عزيز از کجا تماس مي گيريد؟
_ از منزل!
_ بسيار عالي! خوب،... سوال مسابقه: از بين تيمهاي ذوب آهن اصفهان و تراکتورسازي تبريز،
کدوم تيم مربوط به شهر تبريزه؟!
_ سوالاي سخت سخت مي پرسين!
_ خوب يه راهنمايي مي کنم،... تراکتورسازي! حالا جواب چي ميشه؟
_ ذوب آهن اصفاهان!!!
_ خير... يه فرصت ديگه هم به شما مي ديم!
_ پرسپوليس؟!!
_ نخير قربان از بين اين دو تيم عرض کردم، ذوب آهن اصفهان و تراکتورسازي تبريز...
_ اصفاهان؟!!!
_قبول مي کنيم ازتون، جواب مسابقه تراکتورسازي تبريز بود!

گردآوری: سارا رزاززاده  

ياهو گروپ ها ، وبلاگها و دانشجويان

در يکی دو سال گذشته اقبال گسترده ای از سوی دانشجويان به وبلاگ ها و گروه های اينترنتی صورت گرفته،معمولا تمامی رشته ها در دانشگاه های مختلف کشور دارای گروه و يا وبلاگی هستند که به صورت مردمی اداره می شوند،شايد بيش از آنکه هدفی مدنظر مادريتورهای گروه های ياهو،اعضای گروه ها،دارندگان وبلاگ ها و خوانندگانشان باشد، جذابيتی است که همه را به سوی خود می کشاند.البته به نظر خودم اين جذابيت دیر يا زود فروکش می کند و جای خود را به دوران سکوت در گروه های اينترنتی می دهد،اين موضوع در اکثر گروه ها و وبلاگ ها به دفعات مشاهده شده است.گروپ ها زمانی ايجاد می گردند،سپس عضو می پذيرند،بعضا رونق می يابند و کم کم از نظرها محو می گردند.اما باز می توان گفت گروه های دانشجويی زمينه بيشتری برای فعاليت دارند و عمر مفيدشان بيش از ساير گروه هاست.

چند روز پيش در فضای تريا جمعی ۸۲ی ديدم که تريا را روی سرشان گذاشته بودند،همين طور که از مقابلشان می گذشتم يکی از آنها دربين خودشان پيشنهاد ايجاد گروپی در ياهو را داد،نگاهی از ديد يک سال بالايی به لبهای خندان و پرانرژی تک تکشان انداختم و از آنها گذشتم.اينکه ۸۲ی ها خيلی زودتر از ما ۸۱ی ها به اين فکر افتادند همان اندازه برايم جالب بود که ما نسبت به ۸۰ی ها و سالهای ماقبل آن.گاهی وقت ها که با بعضی دوستان سال بالايی دراين باره صحبت می کرديم، همگی می گفتند که ۸۱ی هستيد و سرتان گرم است.حال در کمتر از يکسال اين جملات را تحويل ورودی های جديد خواهيم داد.

اما آنچه روشن است نسل جديد روز به روز به دنبال راهی است تا موانعی را که هيچ توجيه منطقی ندارند،خود از پيش پای خويش بردارد.امروز با يک گروه اينترنتی،فردا با يک وبلاگ و زمانی که مطمئنم چندان دور نيست با زبانی که خداوند برای ارتباط به ما عطا کرده است.

نگارنده:احمد.ر.عباسی

/ 7 نظر / 10 بازدید
sara razazzadeh

من گفته بودم بعضی چيز ها رو در گروه بزنيد که عمومی نباشه.از دسته شما!!!!!!!!!!!!!!!!!۱

omoomi

ba sokhanane Dr anooshe kamelan mokhalefam.behtare yek mard az khodesh benevise va be khanoom ha kar nadashte bashe.

رهگذر

می تونم بپرسم زبانی که خداوند به ما عطا کرده چيه ؟ (خيلی ممنون)

mosaferi az afghanestan

اين مزخرفات چيه ؟اين يارو دکتره خودش هم نفهميده چی گفته .

babak

at first i wanna say tanks from moderator.then thanks for ur nice writing. at the end there is no private space in this blog

babak

سلام. بعضی ها خيلی ديگه خودشون رو خوشمزه می بندارن.باب تو رو خدا۱اگه مينويسين با اسم اصلی... ۲بی ادبی نکنين

سهراب حنایی

من یک سیالاتی هستم ولی نه از نوع شماها من در یک شهر دیگه درس می خونم اسم یک همکلاسی قدیمی رو دیدم خوشحال شدم که دیدم هنوز هم پر شرو شوره امیدوارم همیشه سلامت باشه و همکلاسی های قدیمی رو فراموش نکنه (البته حتما فراموش کرده) سهراب حنایی ورودی 81 دانشگاه _(ب)