براساس يک داستان واقعی

بعد از يک هفته اطلاعيه به در و ديوار دانشکده و گروه مکانيک چسباندن که بابا بياييد در مراسم معنوي افطاري شرکت کنيد، دوستان، آشنايان،آشنايان دوستان،دوستان آشنايان ....اين سري فوريه همچنان ادامه داره....صلانه صلانه به اين نتيجه رسيدند که در اين مراسم معنوي حضور به هم رسانند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بخش اول- قبل از افطار

نياز به گفتن نداره که افطاري امسال روي انگشت 81ي ها مي چرخيد اما بشنويد از شنيدني هاي افطاري امسال:

 

پنج کيلو و نيم سبزی پاک نکرده نيشابوری

از اونجاييکه از هفته قبل دختران مکانيک طي بيانيه اي اعلام آمادگي براي کمک در اين مراسم معنوي کرده بودند مسئوليت خريد سبزي و پاک کردنش رو به اونها سپرده شد.خلاصه ساعت 10 صبح،پنج کيلو و نيم سبزي نيشابوري  پاک نکرده ، کلاس مقاومت مصالح،در بسته آشپزخانه رو داشته باشيد تا اينکه قرار شد ساعت 11 کلاس ها رو دودر کنيم به سبزي ها برسيم، در مسير کلاس تا نمازخانه چشمم به خانم م.م روشن شد و از ايشان استمداد کردم که خانم س.ر(ش) تنها داره سبزي ها رو پاک مي کنه. از پسرها وحيد. ا رو ديدم و مسعود.ن و دست اونها رو هم گذاشتم تو ظرف سبزي.اين وسط کلي اسم ياد گرفتيم که تا به حال به گوشمان يا نخورده بود يا نديده بوديم: گشنيز، بادرنج،تره(اين يکي رو الکي گفتيم)، تلخون، شمبليله(نداشتيم)،...

خلاصه سبزي ها را پاک مي کرديم خانوم ها گاهي روي احساس با تجربگي از گشنيزهاي ما خرده مي گرفتند و هرجا غلط املايي، سيخي، آشغالي چيزي از ديد ما پنهان مانده بود تصحيح مي کردند.

سبزي ها رو تا همينجا داشته باشيد تا بريم سراغ ظرفها

 

ظرف شويی

سماءالدين(بزرگتر بچه ها) با يک ماشين ظرف نشسته، تشريف آورد و بچه ها رو از بيکاريدرآورد،تنها اميدمون به دستان پرتوان امير.ا و خود سيد سماء و علي.ح بود.نمي دانيد با چه دقتي ظرف ها را مي شستند(همون آبمال خودمون).خلاصه300 تا ظرف را شستند و خشک کردند

 

زولبيا،باميه،خرما بدون گردو و خلال بادام

نيروي کمکي رسيد،خانم ها ع.ا و گ.ت درست موقعي آمدند که نوبت چيدن زولبيا و خرما بود.سما پيشنهاد داد يه رديف زولبيا(3تا بيشتر نشه)يه رديف باميه و يه رديف خرما توي يه ظرف بچينيم بذاريم جلوي خلق الله.ولي خانوم س.ر(ش) ساز مخالف زدند که اين مدل دهاتيه(بيچاره سما) و مثل مجلس ختم مي مونه و...بالاخره قرار شد زولبيا و باميه توي يه ظرف، خرما هم توي يه ظرف(ع.ا:معمولا وقتي خرما رو توي يک ظرف جدا ميذارن يه گردويي خلال بادمي چيزي هم ميذارن کنارش) يک افطاري دانشجويي گردو مي خواد چه کار؟اينقدر مايه داري فکر نکنيد.بگذريم،برگرديم سر وقت سبزي ها

 

پنج کيلو و نيم سبزی پاک کرده نيشابوری نشسته

سبزي ها بايد شسته بشه ولي چگونه؟توي ظرفهايي که براي سوپ تعبيه شده بود سبزي ها رو پخش کردند و ظرفها رو پر آب کردند و چند قطره مايه ظرفشويي اضافه کردند تا برسيم به مرحله بعد شستشو.طبيعتا چون چگالي سبزي ها کمتره کمي روي آب مي ايستاد و بايد به گونه اي بهداشتي تمام سطح برگهاي سبزي با اين مايع ضد عفوني کننده آغشته مي شد.بهترين راه حل ممکن اين بود که آستين ها را بالا بزنيم و شروع کنيم به چنگ زدن!!! تقريبا سبزي ها کاملا به اين مايع آغشته شده بود.در مرحله بعد سبزي ها را باز به آب بستند و در نهايت امير.ا شست و آماده چيدن در ظرفها شد.

 

تزئينات سفره

خوب همين موقع باز نيرو رسيد،خانم ت.م و ف.ق مثل هميشه با هم آمدند تا داخل ثواب شوند.بايد يک جوري نشان مي داديم هم سفره پر است،هم افطاري باکلاس است.خانم ها رفتند سراغ دستمال کاغذي ها و آنها را به شکل موشک درآوردند تا بذاريم جلوي تک تک مهندسين آينده مملکت.اما بشنويد از هنرنمايي سماءالدين و شخص بنده در تزييين تربچه ها، سماءالدين طرح لاله کردن تربچه ها را پيشنهاد کرد و من تربچه ها را زيگزاگي مي بريدم.شايد از طرف انجمن علمي يک دوره کلاس تزيينات سفره براي علاقه مندان بذاريم تا شايد... ياد بگيرند.اما خودمان کلي خجالت کشيديم که ما بلديم ولي...تربچه هاي لاله شده و پيازچه هاي چهارقاچ را توي آب گذاشتيم تا باز بشند...

 

سر نمکدان بندی

خوب مصطفي.ن و ب.ج(اين پسر اسمش از فاميلش تابلوتره براي همين اسمش رو هم نياوردم) وهاب.ظ(شايد کمتر بشناسيدش چون اين ترم مهمان تشريف دارند.) هم آمدند و تنها کاري که براي ب.ج مونده بود بستن سر نمکدونهايي بود که باز شده بود تا تميز بشه که وهاب هم اين وسط خيلي به بابک کمک کرد و اگرنبود کمک هاي او چه بسا ب.ج نمي تونست اين کار رو درست انجام بده.

 

داستان نان

اما بشنويد از داستان شنيدني نان؛ گفتيم هيچ چيز افطاري ما مايه داري نيست،بياييم و نان را سنگک بگيريم که جلوه اي هم به سفره ما بدهد.رفتيم سراغ نظرهاي بچه ها که خانوم ع.ا باز آقاي صالح فرامرزي رو توي زحمت انداختند و قرار شد نان را ايشان تهيه کنند.چند دقيقه بعد سما با 30 تا نون زير بغلش،از اون طرف هم آقاي فرامرزي که توي صف سنگک نتوانسته بود جايي پيدا کند با چهل تا نون ماشيني ما را شرمنده کردند.هرکس آن لحظه به داخل آشپزخانه مي آمد و آنهمه نان را مي ديد بي درنگ فکر مي کرد افطاري ما آبگوشت يا اشکنه است.

 

مهندس يوسف ثانی(فلانی...حاضر-فلانی...حاضر-فلانی...افطاری-فلانی...حاضر)

ساعت از 3 رد شده بود و همگي بايد به کلاس مهندس يوسف ثاني مي رفتيم.تصورش را بکنيد 13 نفر بعد از يوسف در کمتر از 5 ثانيه وارد کلاس شوند.هيچ عکس العملي نشان نداد.ساعت 4 هم همين حرکت رو در جهت عکس انجام داديم.انگار استاد حسابي ما را مشمول لطف خود کرده و به جاي غيبت واژه معنوي افطاري را در ليست خود درج کردند.

 

برداشت آخر از پرده اول

خوب حالا مانده چيدن سفره ها بچه ها همه هستند و مشغول چيدن سفره ها به اضافه خانم س.ه که از اين لحظه به جمع ما پيوستند.سفره ها را با هنرمندي هرچه تمام تر چيديم،حدود نيم ساعت تا افطار باقي مانده،سيد علي.ه از راه مي رسد(تنها کسي است که امروز ماشين آورده در حالیکه ما دربه در دنبال يک ماشين عتيقه حتي ماشين حامد.ک مي گشتيم تا کارراه انداز باشد نبود که نبود)خلاصه علي.ه را فرستاديم تا يک جعبه زولبيا و يک جعبه خرما بگيرد و 2تا باتري براي دوربين عکاسي.بايد از اين صحنه حتما عکس مي گرفتيم،چون در کمتر از نيم ساعت ديگه چيزي جز تجهيزات پلاستيکي در سفره باقي نمي ماند.خداوند کاوه کمالي از بچه هاي 80 را رساند و با دوربين هاي کلاسش چند عکس مشتي از سفره هاي رنگين ما گرفت.

 

بخش دوم- اذان مغرب به افق مشهد

خوب شرايط کاملا فرق کرده.نمازخانه مهندسي مملو از دانشجوهاي مکانيک و بعضا(يه خورده بيشتر از بعضا) غير مکانيک شده که در بين آنها چهره هاي جديد بي شماري ديده مي شد که آنها را زيارت نکرده بوديم.اگر با ليست ثبت نام شده ها حاضرغايب مي کرديم کلي نفرزياد مي آورديم!!!

اساتيد در بالاترين سفره نشسته اند و نظاره گر استادي هستند که به ظرف سوپ نزديکتر است و به زبان بي زباني به ايشان حالي مي کنند «بکش آقا!»

 

در آشپزخانه

شست نفر آدم دور سماور جمع شده اند تا چايي بريزند.چنان تقسيم کار کرده بودند که نظم خودش شرمنده شده بود.يک نفر ليوان ها را توي سيني مي چيند،يک نفر ديگه مي گفت توي سيني چايي ها ميريزه،ليوانها را برمي داشت ميذاشت لب ميز،نفر بعدي از چاي ليوان ها را پر مي کرد،يک نفر هم مسئول جداکردن ليوان هاي يکبار مصرف از يکديگر بود،يک نفر هم چاي هاي ريخته شده را روي زمين چپه مي کرد و باز اين چرخه تکرار مي شد.

خوب بعد از سوپ و چاي نوبت به اصل مطلب مي رسيد:«جوجه کباب»

اينور هم يک تيم ولي اين بار از آقايون(فهميديد که چاي ها کار خانم ها بوده!!) عمليات سرو غذا را انجام مي دادند.اول از همه امير.ا يک سيخ جوجه برمي داشت و با تمام انگشتان دو دستش متبرک مي کرد و با تمام زوري که داشت جوجه را فشار مي داد که اگر زنده هم بود تا به حال ديگر مرده بود و بالاخره کف ظرف، آن را خالي مي کرد.آشپز يه کفگير برنج ص.ع يه کف دست پلو زعفرون و مصطفي هم با يه تيکه ته ديگي ظرف را بدرقه مي کرد.

 

غذا کافيه!

اين جمله ما را به فکر خويش انداخت که ديگه بقيش مال خودمونه(اگه بقيه اي مونده باشه!) خلاصه با آنچه بود خودمون رو سير کرديم ولي نمي دانم چرا اين جوجه ها مزه امير.ا را مي داد.انگار باهم آغشتگي خاصي پيدا کرده بودند.هرچه ما تلاش کرديم لااقل براي خودمان که شده امير را دست به سر کنيم ولي دستش را از جوجه ها بر نمي داشت.شکم گرسنه اين چيزها را نمي فهمد وخيلي زود تسليم مي شود.نيم ساعت از افطار گذشته آقاي سيد علي.ه با سه جعبه زولبيا و دو جعبه خرما تشريفشون رو آوردند.نمي دانستيم با چه زباني از ايشان سپاسگزاري کنيم.توي بورد زده بوديم افطاري امشب است،ولي انگار به چشمش نخورده بود.

 

بخش سوم- بعد از افطار

خوب مهمترين چيزي که بعداز افطار به ذهن هر جنبنده اي مي رسد کوهي از ظرف است و جمعيتي که با تشکر و خداحافظي ما و ظرف ها را دودر مي کنند.ولي توي اين صحنه هم بچه هاي 81 سنگ تمام گذاشتند.نيروي کمکي رسيده:ستار.م ، حامد.ک ، جواد.د، خانوم د.س،فرشاد.ص و اسم هاي فراوان ديگري که اين حافظه ديگر ياري نمي کند.دو ديگ پراز آب داغ(بارها پرسيدم اگر داغه يه کم سرد ترش کنيم ولي هيچکس جواب نداد و نتيجه گرفتيم دماي آب خوب است) جمعيتي دانشجو دست در آب هاي چرب و چيلي فرو برده با بافتهايي به نان اسکاج ظرفها را مي سايند.من هم قسمت تميزش را انتخاب کردم و دمخور حامد.ک در آبکشيدن ظرفها شدم. کارهايي که مانده بود جمع کردن سبزي ها،روي هم ريختن برنج هاي مانده و خرما و زولبياهاي نمانده!!!

 

عکس دست جمعي

بعد از مدت ها فرصتي پيش آمد تا بچه هاي مکانيک 81 دور هم جمع بشيم.اگرچه افطاري پارسال فرصتي پيش نيامد که عکسي به يادگار بگيريم ولي امسال اين کار رو کرديم.اميدوارم عکس و فيلم خوب افتاده باشه.

 

خسته نباشيد! بفرماييد چاي...تازه دم کشيده(جوشيده!)

آقاي بهزاد مجيدي مرحمت کردند و کتري را روي گاز گذاشتند تا به جوش آمد. بعد هم مقداري چاي کيسه اي در آن انداختند تا دم بکشد و بچه ها صرف کنند و خستگي از تن برون کنند.چند لحظه بعد ديدم که کتري خاموش است.حس مسئوليت وادارم کرد به هر زحمتي که بود گاز را روشن کنم تا چاي بپزد!ما توي خانه وقتي چاي را در قوري دم مي کنيم کتري را خاموش نمي کنيم ولي بچه ها توي خوابگاه چون معمولا قوري همراهشان نيست توي همون کتري چاي هم دم مي کنند.نمي دانستم چرا زيرش را خاموش مي کنند ولي شب افطاري فهميدم.همين که چاي ريختم ديدم چيزي شبيه جوشانده گل گاوزبان از چرنه کتري بيرون مي تراود.تعجب کردم.ديري نگذشت که دوزاري ام افتاد و به شاهکار خودم پي بردم.نگاه بچه هايي که آن جوشانده تلخ را مي خوردند و آنهايي که نمي خوردند(يک نفر بيشتر نبود که چاي نخورد) وجدانم را مي فشرد.

 

گشت حراست دانشگاه

ديگر اواخر کار بود که ديدم بچه ها دست حاج آقاي جواني را در دست من گذاشتند که بي درنگ گفت:«سلام عليکم» من هم متحير و بي خبر از همه جا جوابش را دادم.پرسيد اينجا چه خبر است؟(عجب سوال بخردانه اي!) گفتم:خوب افطاري بوده ديگر!!! چندتا گير سه پيچ درباره عکسبرداري و مجوز و از اينحرفها داد و رفت پي کارش.

 

خلاصه گفتني ها و ناگفتني هاي افطاري سه شنبه شب بسيار است و مجال اندک؛ فقط چند مورد چشمگير:

 

1-      بعد از نيم ساعت از افطاري گذشته محمود گلريز از بچه هاي 80ي که خيلي هم کمک کرد را ديدم که در به در دنبال سبزي و نان پنير مي گردد،يک شکم سير نان و پنير سبزي خورد و رفت سراغ و سوپ و بعد فرني خورد،انگار خيلي مقيد بود که افطاري را از همان ابتدا تا انتها بخورد و پيش خودش شرمنده نشود.اگر کمي با او راه ميامديم،حتما از ما مي خواست برايش «ربنا» و «اذان» هم بگوييم.

2-      فکر مي کنم توي کل ورودي هاي مکانيک سربه راه تر از بچه هاي 81 نداشته باشيم.اين 82ي هاي نيم وجبي بيش از نصفشان ثبت نام نکرده بودند،حقش بود اين شوخي را که براي 82ي ها غذا بچه گانه بکشيم را به واقعيت تبديل مي کرديم.

3-      در آشپزخانه زد و خوردهايي هم صورت گرفت که در يکي از آنها...بگذاريد به دلايل امنيتي از بيان مابقي ماجرا چشم بپوشم.فقط بگويم که خوشبختانه به کسي ضدحال نخورد.کسی هم آسيب جدی نديد.

 

آنچه گفته شد ماجراهايي بود که از ذهن و خاطر من گذشته بود،اگر چيزي از قلم افتاده،اگر شما هم خاطرات شيريني از اين افطاري داريد حتما تايپ کنيد و به دست ما برسانيد تا در يادداشتهاي بعدي بذاريم توي وبلاگ.

کلام آخر،اميدواريم سال آينده با همين شور و انرژي افطاري رو به عنوان چهارتا سال بالايي برگزار کنيم.

 بافنده:ر مثل مکانيک

 

/ 20 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صادق

سلام. همگی خسته نباشيد. جای ما حسابی خالی بوده. يادش بخير افطاری های دانشکده!

سیدعلی هاش....

می بینم که جو امتحان استاتیک و دینامیک و سینماتیک و.... همه رو ساکت کرده.

ر مثل مکانیک

علی جان خواهشا استاتيک و فيزيک ۱ رو با ديناميک مقايسه نکن،حالا بزرگتر که شدی متوجه ميشی(چشمک)

neda

بابا چرا ما کوچکتر هارو مسخره ميکنيد

مکانيکی اصيل

احمد جان خيلی با هال بود جای ما خالی؟!!!!۱

صادق

سلام. بابا شما چرا آپديت نمی کنيد؟

صادق

سلام. از همه دوستان عزيز ميخواهم که به خودروبلاگ تشریف آورده و در نظر سنجی شرکت فرمایند. با تشکر .... خودمانیم ها دست به سانسورتون همچین بفهمی نفهمی بد نیست ها!! ....

sara shayan

شرمنده!

neda

بابا شما دانشجويان فردوسی مشهد خيلی فعال هستين الان ۱ ماه هيچ تغييری تو وبلاگتون ندادين

a.omidvar

و باز دوباره سووووووووووووت و کور