گزارشی از يک بازديد

صنايع متالوژی پودر خراسان<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

استحکام خاصيتی از ماده است که دربرابر سرخوردن صفحات آن بروی هم مقاومت می کند. سرخوردن در اثر ايجاد بهم ريختگی در شبکه ساختاری ماده و تغيير شکل در آن کاهش می يابد.این عمل به چهار روش انجام می شود:

1-      تغيير اندازه ذرات تشکيل دهنده

2-      سرد کاری

3-      آلياژکردن به صورت يک فاز(single-phase)

4-      آلياژ کردن به صورت چند فاز(multiple-phase)

در توليد قطعات به روش متالوژی پودر از روش چهارم استفاده می گردد، و موادی که چنين قابليتی را داشته باشند بسيار انگشت شمار هستند. روش چهارم خود نيز به سه را انجام می گردد:

1-(annealing) حرارت دادن تا رسيدن به دمايی که مواد تشکيل دهنده هم فاز شوند(دومی کاملا در اولی حل شود) سپس سرد کردن تدريجی به طوری که ماده حل شونده در بين شبکه حلال قرار می گيرد.

2- (precipitation hardening) مانند روش نخست، با اين تفاوت که سرد کردن به سرعت انجام شده وسپس دوباره تا دمای کمی گرم می شود تا ذراتی که بصورت متمرکز در بين شبکه حلال قرار گرفته اند در تمام شبکه کريستالی گسترش يابند.

3-(dispersion hardening) افزودن دو ترکيب بصورت پودر به يکديگر و سپس گرم کردن آن(sintering). ترکيباتی که چنين قابليتی را داشته باشند بسيار محدودند و از آن جمله می توانAl²O³ در Al و همچنين ThO  در نيکل را نام برد.

هدف از روش متالوژی پودر:

1-      کاهش ماشينکاری

2-      افزايش سرعت توليد

3-      کاهش قيمت

بسته به نوع قطعه ای که توليد می شود، مسير مختلفی برای آن در نظر گرفته می شود ولی مراحلی از توليد برای همه قطعات مشترک است:

1-      پودر گيری: (mixing)

تهيه پودرهای استفاده شده در اين روش به تکنولوژی بالايی نياز دارد و در کشور ما معمولا پودر مورد استفاده وارد می شود. پودرها شامل انواع مختلف هستند که از آلومينيوم، مس ، آهن، فولاد زنگ نزن و پودر ويژه قطعات مغناطيسی تشکيل شده اند. در نخستين مرحله پودر اصلی، اجزای آلياژ مورد نظر و روغن و چسبنده ها و گرافيت با هم مخلوط می شوند.

يکی از روشهای توليد پودر روش اتمايز است که ماده مورد نظر ابتدا ذوب شده سپس از منافذ بسيار ريزی عبور می کند، در اين حالت تحت جت آب يا گاز (نيتروژن) قرار می گيرد و پودر تشکيل می گردد.

2-      شکل دادن :(forming)

تحت فشار(بسته به اندازه و شکل قطعه) و حرارت اندک قطعه شکل می گيرد، محصول اين بخش کاملا ترد و شکننده است و براحتی توسط دست از هم می پاشد.

ميزان فشار بستگی به استحکام و دانسيته مورد نظر برای قطعه دارد.

3-      تفت جوشی(sintering)

در اين بخش قطعات که به شکل مورد نظر در آمده اند در کوره هايی تا زير دمای ذوب گرم می شوند و استحکام قطعه بالا می رود( قطعاتی که در اين روش توليد می گردند نيازی به تنش گيری ندارند زيرا به دليل ريز بودن اجزا تشکيل دهنده تنشی در آنها حبس نمی شود)

4-      پليسه گيری( De-Burring)

5-      ماشينکاری(machninig)

6-      اشباع کردن بوسيله روغن و چسب(oil & resin impregnation)

قطعات درون محفظه هايی قرار می گيرند که در اين محفظه ها خلا ايجاد می گردد سپس با وارد کردن روغن و رزين ، منافذ موجود در قطعه با روغن و رزين پر می گردد، رزين در قطعه باقی می ماند ولی روغن به تدريج در حين کــارکردن تبخير می شود و به روغنـــکاری قطعه کمــک می کنــد( اساس کار ياتاقانهای خودروغنکار)

7- عمليات حرارتی بوسيله بخار و گرما( steam & heat treatment)

8- پايان مسير توليد قطعه.

 

بسته به نوع قطعه ممکن است عمليات ديگری برروی آن انجام شود. از جمله می توان به موارد زير اشاره کرد:

1- sizing

در اين مرحله سطح ققطع صاف شده و به صافی سطح مورد نظر و تلورانس مطلوب رسانده می شود.

2- re-pressing

ممکن است قطعه نياز داشته باشد بيش از يک مرحله تحت پرس قرار گيرد

3- آهنگری

برای بعضی قطعات( شاتون) قطعه تا دمای بالايی گرم شده تا حدی که قطعه سرخ می گردد سپس تحت فشار و پرس قرار می گيرد.

4- سخت کاری سطحی به روش القايی(induction)

در اين مرحله قسمتی از قطعه که نياز است تا از سختی بالاتری برخوردار باشد تحت القا به شدت گرم شده تا اينکه سرخ می گردد و سپس بوسيله سيال خنک کننده بسرعت سرد می شود و بدين ترتيب روی قسمت مورد نظر سختکاری صورت می گيرد.

4- سنگ زنی

همانطور که قبلا گفته شد برای صافی سطح نياز است تا قطعه سنگ زنی شود، روش های مختلفی برای اين کار وجود دارد که در شرکت متالوژی پودر به صورت عادی و بوسيله دستگاه CNC اين کار صورت می گيرد.

يکی از روش های سنگ زنی قطعات honning  است که در اين روش قطعه کار ثابت نمی شود و بطور همزمان در دو جهت رفت و برگشتی و چرخشی سنگ زنی صورت می گيرد .

 

در حاشيه

1-   در آزمايشگاه کنترل کيفيت که تست ابعادی و همچنين انجام تستهای سختی و ... روی قطعات انجام می گرديد، از دستگاه سختی سنج و مفهوم گنگ سختی ديدن کرديم( يکبار تست انجام شد.)

قطعه روی آن بسته می شد و سپس بوسيله نوک های خاصی که برای استاندارد های گوناگون متفاوت است ضربه ای به قطعه وارد می گشت و از روی سطحی که روی قطعه ايجاد شده بود، دستگاه بصورت ديجيتالی مقدار محاسبه شده را نشان می داد.

2-   شاتون های توليد شده در مرحله آخر با حالت هيجان آوری دوقسمت می شدند،روی سطح شکسته شاتون هيچ عملياتی انجام نمی شود تا دو قسمت کاملا بروی هم جفت شوند.

 

آنچه در بالا آمد حاصل مشاهداتی است از بازديد روز گذشته(21اسفند) از شرکت متالوژی پودر، اگر اشتباه و يا نکته ناگفته ای باقی مانده، دانستن آن را از دوستان خود دريغ نکنيد. 

/ 4 نظر / 22 بازدید
بابک

سلام به همه.اميد وارم که اين لينک دوباره به روزهای اوجش برگرده. در ضمن اهم مطالب در مورد متالورژی ژودر همين ها بود ولی چند موردی هست که در فرصتهای حضوری(م.ل)!!!!!!!!عنوان ميشود

sara shayan

خيلی کامل و خوب!!! خسته نباشيد.

neda

سلام بابا چرا مارو تحويل نگرفتين من همش ميام که ببينم لينک وبلاگ ما هستش يا نه هميشه هم خيط ميشم

sara shayan

عيد همه مبارک! سال خوبی رو واستون ارزو می کنم! همه موفق باشيد.مخصوصا بچه های خودمون.؛مکانيکی های ۸۱؛